Hudba pod diamantovou klenbou 2023

Už po 23.-krát sa v Kremnici bude konať medzinárodný festival Hudba pod diamantovou klenbou. Toto podujatie v minulosti začínalo vždy už v polovici júna, ale v tomto roku musel usporiadateľ, občianske združenie Revivals, presunúť jeho začiatok až na 30. 6. Keďže Fond na podporu umenia po prvýkrát vo festivalovej histórii zamietol žiadosť o finančnú podporu, museli usporiadatelia prvé dva koncerty zrušiť. Poslucháči tak prídu o vystúpenie svetoznámeho súboru Schola Gregoriana Pragensis (CZ), ako aj o recitál španielskeho violončelistu Michala Dmochowského.

                Zachrániť ďalšie koncerty sa podarilo iba vďaka obetavosti niekoľkých sponzorov, ako aj mimoriadnej ústretovosti viacerých účinkujúcich umelcov. Všetky 3 komorné koncerty sa budú konať v gotickom Dome komorského grófa z 15. storočia, orchestrálny koncert bude v barokovom chráme sv. Františka. Karel Čapek a jeho hudobní súčasníci je názov otváracieho koncertu 30. 6. Umeleckým slovom sa na ňom prihovorí publiku František Kovár, jeho hudobným partnerom bude skvelý klavírny virtuóz Ladislav Fančovič. Na orchestrálnom koncerte 7. 7. zaznie symfonická tvorba Josefa Myslivečka a Franza Schuberta, ako aj Koncert pre trúbku a orchester bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Ten predvedie Juraj Bartoš spolu so Štátnym komorným orchestrom Žilina pod taktovkou Adama Sedlického. Ďalší koncert 14. 7. bude vokálno – inštrumentálny a predstavia sa na ňom rakúska sopranistka Simona Eisinger, hostiteľ festivalu huslista Peter Michalica a klaviristka Viera Bartošová. Koncert zakončí už tradične Mozartovo Laudate Dominum. Záverečným festivalovým podujatím bude 21.7. večer z tvorby Franza Schuberta. Vystúpi na ňom barytonista Peter Mazalán, violončelista Pavol Mucha a klavirista Peter Pažický.

Všetky koncerty sa začínajú o 19. 00 hodine.

Peter Michalica

Realizáciou festivalu sa už takmer štvrťstoročie napĺňa ušľachtilý cieľ usporiadateľov spojiť krásu vzácnej architektúry s krásou hudby. Unikátny genius loci gotického Domu komorského grófa s diamantovou klenbou, v ktorom v r. 1545 viacero dní nocovala aj uhorská kráľovná Mária pri návšteve Kremnice, ponúka poslucháčovi aj akustický zážitok. Naviac tento priestor okrem festivalových koncertov nie je verejnosti bežne prístupný. Chrám svätého Františka, barokové dielo Dionýza Stanettiho, má špičkovú koncertnú akustiku. Príťažlivou súčasťou sú aj spoločenské stretnutia po každom z komorných koncertov. Poslucháči tu môžu pri čaši vína priamo komunikovať s účinkujúcimi. Výtvarnú zložku festivalu budú reprezentovať jednak diela starých majstrov, ako aj umelecké sklo akademického sochára Drahomíra Prihela.

Ďalšie informácie vám radi poskytnú organizátori festivalu a členovia o.z. REVIVALS:

Prof. Peter Michalica, ArtD., +421 905 578 361; festival@michalica.net;

Byadmin

One thought on “XXIII. ročník medzinárodného festivalu HUDBA POD DIAMANTOVOU KLENBOU”
  1. Mal som tú česť zúčastniť sa predchádzajúcich ročníkov festivalu Hudba pod diamantovou klenbou a môžem konštatovať famózny hudobný a spoločenský zážitok. Umelecké podanie v spojitosti s výnimočným priestorom, čo sa týka akustiky i historického významu, neprecítite nikde inde. Výnimočnosť celého podujatia podčiarkuje prof. ArtD. Peter Michalica ako husľový virtuóz, ktorý Vás osloví i v úlohe moderátora podujatia.
    Úprimne odporúčam!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *