Kornélia BeličkováKornélia Beličková - PortefeuilleKornélia Beličková - Minister bez portefeuille

Za činnosť ministerstva zodpovedá minister

Slovensko má dnes 14 ministerstiev, ktoré každé riadi a za jeho činnosť zodpovedá minister/ministerka. Ministra/ministerku v čase jeho/jej neprítomnosti zastupuje v rozsahu jeho/jej práv a povinností štátny tajomník/štátna tajomníčka. Minister/ministerka môže poveriť aj v iných prípadoch štátneho tajomníka/štátnu tajomníčku, aby ho/ju zastupoval/a v rozsahu jeho/jej práv a povinností. Štátny tajomník/štátna tajomníčka má pri zastupovaní ministra/ministerky na rokovaní vlády poradný hlas. Štátneho tajomníka/štátnu tajomníčku vymenúva a odvoláva vláda na návrh príslušného ministra/ministerky.

Slovenská republika bude mať od roku 2024 15 ministerstiev

Slovenská republika bude mať od roku 2024 15 ministerstiev. Pravdepodobne z rezortu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vznikne Ministerstvo školstva, vedy a výskumu a dnes vieme, že nového ministra bez kresla vymenujú budúci týždeň, tvrdí Andrej Danko[1].

Pokiaľ sa naplnia tieto predikcie, Slovensku pribudne Ministerstvo cestovného ruchu a športu a k danému rezortu minister bez kresla, minister bez portefeuille [2].

Mořic Hrubanhistoricky prvý česko-slovenský minister bez portefeuille

Krátko po vzniku Česko-Slovenska (28. október 1918) bola 14. novembra, teda ešte počas ústavného provizória, vymenovaná prvá vláda ( vláda Karla Kramářa). V tejto prvej vláde sa historicky prvým česko-slovenským ministrom bez portfeuille stal Mořic Hruban, predseda Katolíckej strany národnej na Morave a jeden z členov Národného výboru československého. V období prvej republiky bolo vymenovaných celkovo osem ministrov bez portfeuille a počas druhej republiky ich bolo celkovo päť.

Imrich Karvaš minister bez portefeuille

Zo životopisu slovenského národohospodára, právnika, vysokoškolského pedagóga, prvého guvernéra Slovenskej národnej banky Imricha Karvaša sa môžeme dozvedieť aj to, že v roku 1938 sa stal Imrich Karvaš najskôr ministrom bez portefeuille v úradníckej vláde gen. Syrového (22. september – 4. október 1938). V druhej úradníckej vláde gen. Syrového potom od 4. októbra až do 1. decembra 1938 zastával post ministra priemyslu, obchodu a živností[3].

Prvý minister bez portfeuille po druhej svetovej vojne

Prvým ministrom bez portfeuille po druhej svetovej vojne bol člen Československej strany ľudovej Alois Vošahlík (funkčné obdobie od 2. júla do 18. júla 1946). Počas komunistického režimu ako ministri bez portfeuille slúžili vo vláde (resp. od roku 1968 vo federálnej vláde) celkovo 16 politici. Po Nežnej revolúcii v novembri 1989 boli do vlády ako ministri bez portfeuille vymenovaní členovia Občianskeho fóra Richard Sacher (od 3. decembra do 30. decembra 1989) a Róbert Martinko (od 10. decembra 1989 do 13. februára 1990). Následne po ustanovení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky túto funkciu vo federálnej vláde zastávali ešte dvaja ďalší členovia Občianskeho fóra (Vladimír Príkazský od 13. februára do 27. júna 1990 a Karel Havlík od 11. mája do 27. júna 1990).

Dejiny samostatného Slovenska

Aj keď v dejinách samostatného Slovenska doteraz nedošlo k vymenovaniu ministra bez portefeuille, hoci Ústava z 1. septembra 1992 takýto krok umožňuje,  pravdepodobne „prvým ministrom bez kresla sa stane Predseda predstavenstva Letiska M.R. Štefánika v Bratislave Dušan Keketi, keďže nové ministerstvo vznikne až od budúceho roka,“ uviedol Danko[4].

Kornélia Beličková – Peter Belička


[1]https://www.aktuality.sk/clanok/VT2Rr8D/noveho-ministra-bez-kresla-vymenuju-buduci-tyzden-tvrdi-andrej-danko/

[2] Minister bez portefeuille, iné názvy: minister bez kresla, minister bez rezortu; zriedkavo minister bez portfeja, minister bez poverenia; zastarano minister bez torby; z franc. ministre sans portefeuille je titulárny minister, tzn. minister, ktorý neriadi žiadne ministerstvo, ale je vládou poverovaný určitými úlohami. Franc. výraz portefeuille (doslova asi „čo nesie list“) je odvodený od franc. porter – „niesť“ (z lat. portare – „niesť, nosiť“) a feuille – „listina, list“ (z ľud. lat. folia, od lat. folium – „list na strome“). Pôvodným významom portfeuille bolo „obal na listy papiera“, z čoho metonymiou vznikol význam „úradné dokumenty, cenné papiere a pod. (obsiahnuté v takomto obale)“ a z toho „príslušné kompetencie; ministerský rezort, úrad ministra, ministerské kreslo“. Tento posledný význam bol z francúzštiny prevzatý aj do slovenčiny. Dostupné na: https://sk.wikipedia.org/wiki/Minister_bez_portefeuille

[3] Imrich Karvaš životopis. Dostupné na: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/imrich-karvas-57861

[4]https://spravy.rtvs.sk/2023/11/vlada-bude-mat-ministra-bez-kresla-d-keketi-sa-stane-sefom-rezortu-cestovneho-ruchu-na-buduci-tyzden-vyhlasil-a-danko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *