Sme zvyknutí štátne sviatky vnímať ako dni voľna, bez obsahového spojenia s historickým obsahom čo daný štátny sviatok pripomína, respektíve, čo by si mali ľudia pripomenúť. Preto malé historické obhliadnutie…

1. Máj – Sviatok práce

V 19. storočí boli pracovné podmienky v Spojených štátoch amerických veľmi zložité a náročné. Bolo úplne „normálne“, že sa pracovalo 16 hodín denne. Takúto pracovnú záťaž, často v neľudských podmienkach, ľudia ťažko znášali. Voči tomuto pracovnému nasadeniu začal rásť prirodzený odpor pracujúcich.

Tento odpor prerástol v štáte Illinois v USA, meste Chicago vo veľkú demonštráciu konanú dňa 1.mája 1886. Demonštrácia mala za cieľ bojovať za práva pracujúcich a za zavedenie právnej ochrany pracovníkov. Demonštrácia prerástla do štrajku a následného konfliktu s políciou, ktorý sa skončil tragicky, keď do davu strelili policajti a zahynulo niekoľko demonštrantov. Tento incident sa stal neskôr známym ako Haymarketov masaker.

Naopak, pri incidente bol zabitý jeden policajt, na základe toho boli obvinení niekoľkí anarchisti z vraždy policajta, čo viedlo k ich poprave a prenasledovaniu anarchistov po celých Spojených štátoch.

Faktom ostáva, že demonštrácia sa stala súčasťou hnutia za zavedenie práce iba osem hodín denne, právnej ochrany zamestnancov, práv zamestnancov a mala byť výzvou pre zamestnávateľov a vládu k uznanie týchto práv.

1. máj sa neskôr stal symbolom medzinárodného sviatku práce a na počesť týchto udalostí bol zavedený ako oficiálny sviatok v mnohých krajinách sveta.

V Európe sa prvé oslavy 1. mája konali v roku 1890 vo Francúzsku a Nemecku, tieto oslavy prebehli vo forme veľkých manifestácií a demonštrácií pracujúcich.

Na Slovensku…

… sa prvá demonštrácia k 1. máju konala v roku 1890 v Žiline a neskôr sa rozšírila aj do ďalších miest. V období prvej Československej republiky sa 1. máj stal oficiálnym sviatkom a demonštrácie sa konali v mnohých miestach. Po druhej svetovej vojne bol 1. máj oficiálnym sviatkom socialistického režimu a demonštrácie sa konali pod záštitou Komunistickej strany Slovenska a iných vládnych inštitúcií. Po revolúcii v roku 1989 sa 1. máj stal sviatkom práce a slávi sa v celom Slovensku. Tradične sa konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, ako aj pracovné zhromaždenia a manifestácie, ktoré pripomínajú prácu a jej význam pre spoločnosť.

Foto: Nate

Byadmin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *